Kdo chce poznat většinu obcí Mikroregionu Mohelnicko, vydá se na tuto trasu. Zavede Vás jak do tzv. Doubravy v Litovelském Pomoraví, tak i do kopcovitějších oblastí okolí Mohelnice. Výhodou této trasy je, že pokud Vás zastihne nepříjemné počasí, můžete se pohodlně po překonání její poloviny vrátit zpět do Mohelnice.
Popis trasy
Tentokrát vyrazíte z Mohelnice směrem do Stavenice (cyklotrasa č. 6202), kde pokračujete dál na Úsov, kde se hned na začátku obce dáte doprava a napojíte se na cyklotrasu č. 6026, ze které se však záhy odpojíte a pokračujte po lesních cestách kolem kopce Bradlec a následně se napojíte na modrou značku, která Vás dovede do Moravičan. V Moravičanech pokračujete podél řeky Třebůvky až k mostu přes tuto řeku a v tomto místě odbočíte vlevo do Doubravice (trasa č. 51). Na poslední křižovatce v obci pokračujete rovně směrem na Palonín. Při příjezdu do Palonína odbočíte vpravo do Loštic (trasa č. 6204). Na Loštickém náměstí se dáte vlevo a dojedete do Žádlovic, kterými projedete rovně a pokračujete do obce Pavlov. Odtud budete pokračovat do obce Zavadilka a dále do Svinova a Líšnice po cyklotrase č. 6205., kde se na křižovatce u kapličky vydáte prudce vlevo. Na první křižovatce pak odbočíte vpravo po trase č. 6204 do Vyšehorek. Dále pokračujete směrem do Podolí, kterým projedete rovně a po překonání hlavní cesty dorazíte do Křemačova. Ten opět celý projedete a na rozcestí pokračujete po trase č. 6204 do Řepové, dále rovně do obce Krchleby. V Krchlebech se napojíte na trasu č. 6203 a pokračujete po ní přes Javoří, Maletín a Svojanov. Dále pokračujete směrem do obce Mírov, na začátku samotné obce se na rozcestí dáte vpravo po trase č. 6202 zpět do Křemačova odkud pokračujete do Mohelnice.
Charakteristika
Celková délka trasy je 60 km. Obtížnost je střední až vyšší, vhodná pro rekreační a sportovní cyklisty, kteří používají trekingové nebo horské kolo.
Cíle na trase
Úsov - Lovecko-lesnické muzeum v Úsově je ojedinělým historickým muzeem tohoto druhu ve střední Evropě. Prezentuje lovecké a přírodovědné sbírky v původní lichtenštejnské instalaci z přelomu 19. a 20. století. Exponáty jsou sto let staré v nezměněném stavu. Muzeum je umístěno v zámeckých interiérech někdejšího hradu Úsova.
Židovský hřbitov a synagoga, která byla vystavěna v letech 1783-4 a užívána až do r. 1938, kdy ji den po tzv. Křišťálové noci místní nacisté uvnitř zdemolovali. V roce 1949 synagogu odkoupila a následně adaptovala pro své bohoslužebné účely českobratrská církev evangelická. V roce 1993 budovu koupila zpět Nina Hofmannová z Anglie a věnovala ji Židovské obci.
Loštice - Muzeum tvarůžků - v místě původní výrobny tvarůžků bylo v létě roku 1994 otevřeno Muzeum Olomouckých tvarůžků A. W. Část exponátů je vlastní, část je dlouhodobě zapůjčena z Vlastivědného muzea v Olomouci.
Synagoga a židovský hřbitov - za svou židovskou historii poznaly Loštice postupně tři synagogy. Ta poslední dodnes stojí ve Ztracené ulici a další významnou židovskou památku je místní hřbitov, jehož existence je písemně doložená již v 16. století.
Kostel Všech svatých Vyšehorky - první písemná zmínka o kostele pochází již z roku 1369. Dřevěná střecha a malby na obvodních lákají k prohlédnutí všechny kolemjdoucí. Poslední rekonstrukce proběhla před deseti lety.
Hrad Mírov - z původně biskupského loveckého hradu se stalo v roce 1848 vězení. Po velkém požáru byl v 17. století původní gotický hrad barokně přestavěn. Dnes slouží jako vězení.